Zespół poposiłkowy, znany pod angielskim określeniem dumping syndrome, jest jednym z niekorzystnych skutków operacji bariatrycznej. Może się on pojawiać nawet u połowy osób poddanych chirurgicznemu leczeniu otyłości. Niesie za sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy czy pocenie się. Pojawiające się zaburzenia trawienia pokarmów i wchłaniania składników odżywczych prowadzą do niekontrolowanej reakcji organizmu. Dolegliwość ta może wystąpić niezależnie od formy wykonanego zabiegu. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się m.in. jakie są przyczyny zespołu poposiłkowego, czym się on objawia i w jaki sposób można mu zaradzić.
Spis treści:
- Jakie są objawy dumping syndrome?
- Dlaczego po operacji bariatrycznej dochodzi do zespołu poposiłkowego?
- Dumping syndrome po operacji bariatrycznej – jak zapobiegać?
Jakie są objawy dumping syndrome?
Tzw. zespół poresekcyjny jest często występującym powikłaniem, z którym mierzą się pacjenci bariatryczni. Określenie to odnosi się do objawów, jakie pojawiają się, kiedy pokarm przedostanie się do jelita zbyt szybko. Zespół poposiłkowy może być obserwowany u osób po całkowitej i częściowej resekcji żołądka1https://www.nature.com/articles/nrgastro.2009.148. Objawy pojawiają się kilkanaście do kilkudziesięciu minut po posiłku lub nawet do 3 godzin po spożyciu pokarmu2https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/63480. W zależności od momentu pojawienia się dolegliwości wyróżniamy wczesny i późny dumping syndrome.
Wczesny dumping syndrome
Wczesny zespół poposiłkowy objawia się dolegliwościami głównie ze strony układu pokarmowego występującymi około 15-30 minut po posiłku. Należą do nich:
- nudności,
- hiperglikemia,
- wymioty,
- bóle brzucha
- zawroty głowy
- kołatanie serca,
- biegunka,
- osłabienie,
- spadek ciśnienia tętniczego,
- zawroty głowy,
- zaczerwienienie twarzy3https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/63480.
Późny dumping syndrome
W przypadku zespołu poposiłkowego późnego objawy pojawiają się nawet do kilku godzin po spożytym posiłku. Do najczęściej występujących zalicza się dolegliwości związane z hiperinsulinemią i hipoglikemią, czyli spadkiem poziomu cukru we krwi. Późny dumping syndrome charakteryzuje:
- głód,
- pocenie się,
- osłabienie,
- uczucie niepokoju,
- problemy z koncentracją,
- drgawki4https://www.nature.com/articles/nrgastro.2009.148.
Dlaczego po operacji bariatrycznej dochodzi do zespołu poposiłkowego?
Żołądek po chirurgicznym leczeniu otyłości nie spełnia już roli magazynującej. Oznacza to, że pokarm bardzo szybko przemieszcza się do dwunastnicy, a w przypadku operacji gastric bypass bezpośrednio do jelita cienkiego. W następstwie tego znacznie nasila się produkcja hormonów jelitowych kontrolujących działanie układu pokarmowego, a sama treść pokarmowa powoduje wiązanie dużej ilości wody pozyskanej z krwioobiegu. Jednocześnie dochodzi do gwałtownego wchłaniania glukozy i w odpowiedzi na to – intensywnego wydzielania insuliny. Nadprodukcja tego hormonu może być przyczyną tzw. późnego zespołu poposiłkowego5https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/dumping-syndrome/symptoms-causes.
Dumping syndrome po operacji bariatrycznej – jak zapobiegać?
Występowaniu zespołu poposiłkowego można skutecznie zapobiegać. Główną rolę odgrywa tutaj stosowanie się do zaleceń dietetycznych. Dumping syndrome pojawia się najczęściej jako rezultat błędów żywieniowych. Posiłki zbilansowane, zgodne z zasadami diety po operacji bariatrycznej znacznie ograniczą ryzyko pojawienia się tego typu komplikacji.
Działania, jakie warto podjąć w celu zapobiegania zespołowi poposiłkowemu:
- Ogranicz spożywanie posiłków bogatych w cukry proste, szczególnie słodycze, słodkie koktajle, soki, napoje, lody, sorbety, produkty z mąki oczyszczonej, syropy.
- Nie pij w trakcie posiłku – płyny rozrzedzają treść pokarmową, przyspieszają opróżnianie żołądka i przedostawanie się pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Najlepiej pić 30 minut przed i 30 minut po posiłku.
- Unikaj potraw tłustych i smażonych (szczególnie na dużej ilości tłuszczu).
- Unikaj spożywania soków owocowych, napojów bogatych w cukry proste i dużych ilości owoców.
- Stosuj dietę o niskim indeksie glikemicznym.
- Żuj dokładnie każdy kęs.
- Spożywaj mniejsze posiłki, ale jedz je częściej.
- Zwiększ spożycie produktów będących źródłem błonnika pokarmowego (do rozważenia suplementacja).
- Komponuj posiłki zgodnie z zasadami talerza bariatrycznego6Ukleja, A. (2005). Dumping Syndrome: Pathophysiology and Treatment. Nutrition in Clinical Practice, 20(5), 517–525. doi:10.1177/0115426505020005517.
W przypadku, gdy stosowanie odpowiedniej diety nie pozwala uniknąć dumping syndrome, warto skonsultować problem z lekarzem. Zdarza się bowiem, że zespół poresekcyjny będzie wymagał zastosowania leczenia farmakologicznego, a w skrajnych przypadkach interwencji chirurgicznej7Berg, P., & McCallum, R. (2015). Dumping Syndrome: A Review of the Current Concepts of Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment. Digestive Diseases and Sciences, 61(1), 11–18. doi:10.1007/s10620-015-3839-x .
Źródła:
- https://www.nature.com/articles/nrgastro.2009.148
- https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/63480
- https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/dumping-syndrome/symptoms-causes
- Ukleja, A. (2005). Dumping Syndrome: Pathophysiology and Treatment. Nutrition in Clinical Practice, 20(5), 517–525. doi:10.1177/0115426505020005517
- Berg, P., & McCallum, R. (2015). Dumping Syndrome: A Review of the Current Concepts of Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment. Digestive Diseases and Sciences, 61(1), 11–18. doi:10.1007/s10620-015-3839-x